ksiega

Pojawiły się zbliżone do Mojej Księgi Win opracowania. Widać rośnie zapotrzebowanie na taki produkt. Cieszę się jako autor, że nadążamy za światowymi trendami i to chyba nawet mamy tzw. "Added Value", bowiem nasze wydawnictwo zawiera elementy podręcznikowe i spore kompendium wiedzy, a nie tylko album kolekcjonerski.

Polecam natomiast nalepki do zdejmowania etykiet bo to te, które opisywałem w KW właśnie. Sprawdzone. Działają."

Zbigniew J. Wróbel


Marek Kondrat

„Polecam tę Księgę, gdyż....”

Dowiedz się więcej


January hr. Gościmski

... Bardzo mi się podoba konstrukcja tej Książki - Notesu.

Czytaj dalej


Zbigniew J. Wróbel

„ Księga Win ma ... pełnić rolę bedekera, czyli podręcznika „pierwszej pomocy...”

Czytaj całość


Zbigniew J. Wróbel o innych pasjach

„ Cygara … już samo słowo brzmi szlachetnie... i tchnie wielkim światem …”

Czytaj całość

WYCIECZKA

CLUB & TRAVEL ma przyjemność zaprosić Państwa na wyjazd który odkryje dla Państwa niepowtarzalny urok miejsc, gdzie od stuleci najważniejsze jest wino .

Zapraszamy do WINNIC w okręgu MEDOC I BORDEAUX.


Mamy nadzieję, że nie tylko spotkanie z winem, ale także noclegi zaplanowane w jednym z pięknych zamków, znajdujących się w tym rejonie, dostarczą Państwu niezapomnianych wrażeń.bordeaux_map


ZGŁOSZENIA

Osoby zainteresowane prosimy o skontaktowanie się telefonicznie:
tel. (22) 622 99 40
fax (22) 622 99 43
lub drogą mailową z naszym przedstawicielem:
info@clubsporttravel.pl

wycieczka

PROPONOWANY PROGRAM


DZIEŃ 1
– zbiórka na lotnisku Okęcie w Warszawie oraz spotkanie z pilotem
– odlot z Warszawy
– przylot do Bordeaux, przywitanie z lokalnym przewodnikiem, transfer autokarem/ minibusem (ok.40 km) do ST. Michel de Fronsac
– Zakwaterowanie w jednym z okolicznych zamków.
– Poczęstunek w restauracji zamkowej i pierwsza lampka wina….
Nocleg


DZIEŃ 2
– Śniadanie
– Wizyta w pięknej winnicy MEDOC
– Degustacja wina
– Przejazd do Pauilac
– Lunch
– Zwiedzanie winnic w okolicy Château Lynch Bages połączone z degustacją wytwarzanego tutaj wina
– Przejazd do zamku .
– Kolacja w zamku / barbeque dinner połączone ze spotkaniem z „marchand de wine” i degustacją wina
– Nocleg


DZIEŃ 3
– Śniadanie
– Wizyta w hurtowni wina, możliwość dokonania zakupu win
– Lunch w restauracji w St.Emilion
– Wizyta w zamku w okolicy St. Emilion połączona z degustacją wina
– Przejazd pociągiem specjalnym « TGV of St. Emilion »,
– Spacer z przewodnikiem po urokliwym, średniowiecznym miasteczku St. Emilion.
– Kolacja w restauracji zamkowej
Nocleg


DZIEŃ 4
– Śniadanie
– Przejazd do Bordeaux LUB : Wyjazd nad Zatokę Arcachon :
– przejażdzka łodzią « the pinase »
– Zwiedzanie miasta z przewodnikiem. – zwiedzanie okolic Zatoki i miasteczka Canon
– wejście na najwyższą wydme Europy „Dune de Pyla” („Wydma Piłata”)
– Lunch w restauracji na Starówce w Bordeaux
– Transfer na lotnisko
– Wylot z Bordeaux do Warszawy LUB: Przelot Bordeaux – Paryż
– Przylot do Warszawy – Transfer do hotelu 4***
– Kolacja w restauracji w centrum
– Nocleg DZIEŃ 5 – Czas wolny w Paryżu – zakupy
– Wieczorny przelot Paryż – Warszawa


ZGŁOSZENIA

Osoby zainteresowane prosimy o skontaktowanie się telefonicznie lub drogą mailową z naszym przedstawicielem: info@clubandtravel.pl


FRANCJA

… kraj uważany przez znawców za kolebkę najlepszych napojów świata: wyborowych win białych i czerwonych, szlachetnych wódek oraz najsłynniejszych likierów.
Francuzi są największymi obok Włochów producentami i konsumentami wina. W 1970 r. produkcja wina wyniosła tam ok. 74,5 mln hl, a więc najwięcej na świecie i chociaż w 1971 r. wskutek niepomyślnych warunków klimatycznych spadła do ok. 61,3 mln hl, pozycja tego kraju spadła tylko nieco poniżej produkcji włoskiej. Konsumpcja wina, przez długie lata najwyzsza na świecie, obecnie ustępuje tylko nieco konsumpcji we Włoszech (wynosiła ona np. w 1972 r. ok. 107 l, a we Włoszech 111 l).
Główne rejony winiarskie: Bordeaux, Burgundia, Alzacja, Szampania. Rejon nadrodański (wzgórza Côtes du Rhône). Dolina Loire (La Vallée de la Loire), oraz Midi (tzn. Południe Francji). Oprócz tych głównych rejonów jest jeszcze wiele innych, jak np. Jura, Jurancon, Południowo – Zachodni rejon, które mają mniejsze znaczenie i produkują wina mniej znane za granicą.
Produkcja win markowych stanowi 12 – 15% ogólnej produkcji win i koncentruje się w głównych rejonach winiarskich, a szczególnie w bordoskim i burgundzkim. Wina i szampany stanowią główne artykuły eksportowe, stanowiące ok. 5% produkcji globalnej, czyli ok. 3,5 mln hl (350 mln litrów) rocznie.
Nazwy handlowe win pochodzą od nazw miejscowości, w których zostały wyprodukowane i im mniejszy jest obszar produkcyjny wymieniony na etykiecie, tym wino jest wyżej cenione. Wszystkie wina markowe, które uzyskały prawo do kontrolowanej nazwy pochodzenia, mają oprócz nazwy wina umieszczony na etykiecie napis Appellation controllée. Oczywiście nie sposób wymienić nawet w przybliżeniu olbrzymiej liczby win markowych produkowanych we Francji. My zapraszamy Państwa do okręgu Bordeaux…


BORDEAUX

Bordeaux to najważniejszy i największy rejon winiarski Francji (tzw. Bordelais), usytuowany dookoła miasta i portu o tej samej nazwie, będącego centrum tego rejonu. Wina były tu produkowane od bardzo dawna i już w epoce gallo-romańskiej były wysoko oceniane przez patrycjuszy starożytnego Rzymu, jak o tym świadczą wzmianki w pracach rzymskiego pisarza Pliniusza Młodszego (I w. n.e.). Oprócz ogromnej ilości dobrych win regionalnych o nazwie Bordeaux jest produkowana prawie połowa markowych win francuskich, mających prawo do nazwy A.C. (w tym 34 czerwone, 23 białe i 2 różowe). Wina są produkowane w ok. 3000 tzw. Châteaux. Wina Bordeaux to doskonałe wina o ciekawym bukiecie. Rejon Bordeaux można podzielić na setki mikrorejonów produkujących różne rodzaje win, ale ogólnie jest on dzielony na 6 okręgów, a mianowicie: Medoc, Graves, Sauternes, Entre-deux-Mers, Saint-Emilion oraz Pomerol. Wina czerwone tu produkowane są w większości otrzymywane z odmian winogron Cabernet (Cebernet Sauvignon i Cabernet Franc) oraz Merlot, Malbec i Petit Verdot; wina białe – z odmian Sauvignon, Sémillon, Muscadelle i Merlot Blanc, przy czym tutaj wina są sporządzane przeważnie z kilku odmian. Winnice Bordeaux leżą na bardzo zróżnicowanych glebach – od piaszczystych, żwirowych i kamienistych po ciężkie – gliniaste. Ta różnorodność gleb, sprzyjający klimat oraz stosowanie kilku szczepów winorośli daje w efekcie wina o wielkiej gamie smaków, zapachów oraz podatności na starzenie. … lecz nie tylko okoliczne winnice są źródłem dumy mieszkańców Bordeaux. Podcza zwiedzania miasta, będziecie Państwo mieli okazję odnaleźć ślady historii sięgającej czasów rzymsko-celtyckiej Burdigalii – są to zachowane resztki murów obronnych i amfiteatr. Podczas krótkiego zwiedzania będziecie Państwo mogli podziwiać m.in. Plac Gambetta, dawniej Plac Dauphine, założony w 1770r., nieduży zielony skwerek, na którym w czasach Rewolucji stała gilotyna – obecnie stanowiący centrum miasta. Warta obejrzenia jest wspaniała bazylika Saint Seurin z V w., kościół Saint Bruno z XVII w. – unikalny zabytek baroku rzymskiego, Brama Dijeaux zbudowana w 1748r., i gotycka katerdra Saint Andre.


ST. EMILION

Jest to urocze, średniowieczne miasteczko, oddalone o ok. 40 km od Bordeaux, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Saint Emilion położone jest na niewielkim wzgórzu, z którego rozpościera się malowniczy widok.
Historię miasta możemy śledzić zwiedzając wspaniałe zabytki:
– ,Eglise Monolithe” – jedyny w Europie kościół wykuty w kamiennym bloku, pochodzący z okresu pomiędzy VIII a XII wiekiem.
– la Grotte de l’Érmitage – grota, w której mieszkał Emilion, mnich cudotwórca, od którego nazwiska wzięło nazwę miasteczko,
– katakumby, w których chowano zmarłych już w IX w.
– dzwonnica z XII-XV w.
– Chapelle de la Trinité – benedyktyńska kaplica z XIII w.
– Kolegiata, której nawa pochodzi z XII w. a prezbiterium z XIV-XVI w.
– Krużganki Kolegiaty (dziedzińca Kolegiaty ) pochodzące z XIV w.
– Cloître des Cordeliers – ruiny klasztoru
– Tour du Roi-XIII – wieża królewska
Jako atrakcję turystyczną proponujemy zwiedzanie St-Emilion małą kolejką bez szyn, poruszającą się powoli wśród rozpościerających się wokół winnic i zabytków miasta.
W trakcie tej półgodzinnej wycieczki można podziwiać przepiękne widoki, słuchając jednocześnie nagranego na taśmie przewodnika, opowiadającego o tym, co właśnie mijamy…


BASSIN d’Arcachon i CANON

Na przełomie wieków był to bardzo popularny wśród bogaczy kurort leżący nad zatoką Bassin d’Arcachon. Tutaj możecie się poopalać i popływać w wodach zatoki, jeśli nie przeszkadzają wam tłumy. W sezonie człowiek siedzi tu na człowieku. Jest jednak coś, co na pewno warto zobaczyć, ale znajduje się to poza Arcachon. Jest to najwyższa naturalna formacja piaszczysta w Europiey – Dune de Pyla („Wydma Piłata”) Jej wymiary są imponujace: wysokośc 105 m, długość 2.700 m, szerokość 500m. !


ZAMKI

Zamek VRAY Canon
Boyer w St. Michel de Fronsac
Zamek DASSAULT w ST. Emilion
Zamek Chateau de Roques w St Emilion
Zamek Lascombes w Margaux
Zamek Chateau Lynch Bages


WINA i WINNICE

Początkowo vitis vinifera była dzikim pnączem rozpowszechnionym na zakaukaskich terenach (np. dzisiejsza Gruzja). Z biegiem czasu dochodziło do przypadkowych krzyżowań rozmaitych odmian, a od kiedy człowiek zaczął uprawiać winorośl (ok. 800 lat p.n.e) nastąpiła ich powolna selekcja i dobór najodpowiedniejszych do produkcji wina. Następnie Fenicjanie, później Grecy i Rzymianie rozpowszechnili uprawę vitis vinifera początkowo w basenie Morza Śródziemnego, a następnie coraz dalej na północy Europy, gdzie ten gatunek znalazł swój dom…
Najbardziej znanymi winami poszczególnych okręgów regionu BORDEAUX są wina czerwone stołowe, wina wytrawne, o mocy minimum 10 – 11º. Poniżej krótka charakterystyka najbardziej znanych szczepów winorośli i nazwy produkowanych win.

Okręg Medoc: Saint Estephe (A.C.), Pauillac (A.C.), obejmujący 18 winnic ze słynnym Château Lafite Rothschild (Ekstra klasa), Château Latour (Ekstra klasa), Mouton Rothschild (Ekstra klasa), Margaux (A.C.) ze słynną winnicą Château Margaux (Ekstra klasa), St. Julien (A.C.).
Margaux – Pełna nazwa Château Margaux – jedno z trzech (obok Château Lafite i Château Latour) najznakomitszych win czerwonych okręgu Médoc i rejonu bordoskiego.
Wino to A.C., charakteryzuje się nieporównywalną dystynkcją; jest delikatne i aksamitne w smaku, doskonale zrównoważone, o wspaniałym bukiecie.
Okręg St. Emilion ze słynnymi winnicami Château Ausone i Château Cheval Blanc. będącym najstarszym bodajże ośrodkiem winiarskim we Francji. Są tu produkowane wyłącznie wspaniałe czerwone wina o głębokiej, ciemnopurpurowej barwie, pełne w smaku, o pięknym bukiecie, porównywane często z najlepszymi czerwonymi burgundami, ale wymagające dłuższego leżakowania (6 – 8 lat) dla osiągnięcia właściwej jakości.

Do najlepszych są zaliczane słynne wina zamkowe – Château Cheval Blanc (czyli biały koń) o bogatym przyjemnym smaku i wspaniałym bukiecie oraz Château Ausone. Obydwa należą do ekstra klasy (Premiers Grands Crus) i są uważane na jedne z najlepszych wytrawnych win francuskich.
Cabernet Sauvignon, najbardziej znany, klasyczny, czerwony szczep winny na świecie. Z kilkoma znaczącymi wyjątkami , stanowi najważniejszy składnik wszystkich win czerwonych z Bordeaux. Obecnie ma dominującą pozycję w Médoc (52%), chociaż tylko 16% w całym regionie Bordeaux, wobec 32% Merlot.! To tutaj, zdaniem znawców, osiąga szczyty doskonałości w postaci wina Château Margaux, Château Lafite – Rothschild, Château Latour, Château Mouton i inne z ok. 60 wielkich win ze słynnej klasyfikacji z 1855 roku.
Wina Cabernet Sauvignon cechują się charakterystycznym aromatem i smakiem czarnych porzeczek, któremu towarzyszą zapachy żywiczne, korzenne, niekiedy z odrobiną dymu i lukrecji, posiada niezwykłą skłonność do rozwijania swego bukietu w miarę starzenia się w butelce. Doskonale nadaje się do komponowania z bardziej giętkimi szczepami takimi jak tłusty, owocowy, wcześniej dojrzewający Merlot,

Merlot, a dokładniej rzecz biorąc Merlot Noir (istnieje inna odmiana Merlot Blanc) stanowi podstawę bodaj najlepszych win czerwonych na świecie, na czele z Chateau Pétrus z Pomerol. Jest używany w mniejszym lub większym stopniu do złagodzenia charakteru Cabernet Sauvignon we wszystkich wielkich Chateau w Bordeaux.
Charakteryzuje się wczesnym kwitnieniem (co jest groźne w przypadku wiosennych przymrozków) i stosunkowo wczesnym dojrzewaniem (około 2 tygodni przed Cabernet Sauvignon).
Merlot jest szczepem dominującym w Bordeaux, gdzie jego powierzchnia upraw jest prawie dwukrotnie większa niż Cabernet Sauvignon.
Najbardziej charakterystyczny jest jednak dla prawobrzeżnej Żyrondy, gdzie jest szczepem dominującym w okręgach St Emilion, Pomerol, Bourg, Blaye czy Fronsac.
W podstawowym winie AOC Bordeaux znajdziemy zazwyczaj większość Merlot, który sprawia iż wino jest gładkie i gotowe do picia stosunkowo szybko, podczas gdy odrobina Cabernet nadaje mu wigoru i zapewnia wsparcie tanin.
Okręg Pomerol ze znakomitą winnicą Château Pétrus, gdzie powstają wina białe stołowe o mocy przeważnie 11,5 – 13º,
Okręg Graves: tu produkuje się wina wytrawne i półwytrawne pod nazwami Graves i Graves Superieur, oraz delikatne, nieco słabsze i aksamitne w smaku wina Cerons.
Okręg Sauternes -ze znakomitymi słodkimi białymi winami produkowanymi w 5 gminach: Sauternes, Bommes, Barsac, Preignac i Fargues, które wraz z burgundami przewyższają jakością wszystkie inne białe wina francuskie, co jest wynikiem warunków glebowych oraz metod zbioru winogron. Pochodzące z tego okregu wino Sauternes (A.C.) jest zaliczane do najlepszych na świecie; Renomą dorównują również inne wina, takie jak: Château d’Yqem (Ekstra klasa), zwane królem win stołowych oraz Château La Tour Blanche, Château Coutet oraz Château Climens.


CIEKAWOSTKA:

gdybyśmy chcieli skosztować wina z każdej z 10000 odmian, to pijąc codziennie wino z innej odmiany, potrzebowaliśmy 27 lat aby zdegustować je wszystkie!

Twitter Księgi Win

POLECAMY:

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą wyjazdu do regionu Bordeaux!
BORDEAUX – KRAINA WINEM PŁYNĄCA
bodeaux-map


Gorąco polecamy "moją Księga Win", jako unikalny prezent!
Księga jest dostępna w sieci sklepów CENTRUM WINA , w salonach Kondrat Wina Wybrane oraz oczywiście w sprzedaży wysyłkowej


Nasi partnerzy