WSTĘP DO INSTRUKCJI OBSŁUGI KART WINNYCH
(notes)
Jak zauważyłeś, Drogi Czytelniku-Winomanie, Księga składa się z części wstępnej zatytułowanej Inwokacja Winna, następnie z tzw. registrowanych (czyli specjalnie wyciętych) kart twardych, lakierowanych z mapami kluczowych Regionów Winnych jak np. Francja, Hiszpania, Włochy, USA, Nowy Świat oraz nie registrowanych, ale też lakierowanych, kart subregionów jak Chile-Argentyna, Portugalia, Australia z Nową Zelandią itp.
Na tych, można powiedzieć, tytułowych Kartach Regionalnych umieściliśmy oprócz mapy poglądowej także krótką informację o stosowanych w danych krajach regulacjach prawnych oraz zwyczajowych dotyczących jakości wina i innych ważnych informacji, które je kategoryzują, opisują lub wręcz są wymagane. Nazywamy te informacje roboczo Statusem i korzystamy z tej wiedzy wypełniając np. rubrykę nr 14. Na odwrotnej stronie Kart Regionalnych znajdziesz szczepy winne uprawiane w danym regionie, co ułatwi Ci identyfikowanie wina przy np. Blind Test (ślepy test) lub zwyczajnie dla własnej satysfakcji czy nauki.
Drugą częścią, a przy tym Duszą Księgi i jej częścią interaktywną jest NOTES, który jest dodawany w osobnym opakowaniu, stanowiący zachętę do kolekcjonowania doświadczeń, wiedzy, wspieraniu pamięci obrazem (etykiety winne), notowaniu wartych zapamiętania skojarzeń smakowych, a nawet emocji i ludzi przy tym obecnych… Notes zawiera 62 Karty Winne.
Rozpakowujemy i rozparcelowywujemy Karty Winne po rozdziałach Regionalnych wg naszego uznania. Proporcje ile kart w danym sektorze ustalamy w oparciu o własne gusta, doświadczenie, plany zakupowe, plany podróży etc. Podpowiem, że nie, nie jest to kluczowy problem bowiem konstrukcja Księgi Win – co jest właśnie jej dobrą specyfiką – zapewnia dużą dowolność i mobilność w każdym momencie. Dzięki zastosowanej technologii segregatorowej czyli posłużeniu się tzw. ringami możemy zawsze przemieścić czyste lub już wypełnione Karty Winne miedzy rozdziałami lub wewnątrz rozdziałów bo właśnie zmieniliśmy zdanie i teraz postanowiliśmy ustawić kolejność wg konieczności skonsumowania wskazanych butelek (patrz rubryka 2: PIJ PRZED), a nie jak dotychczas wg lat produkcji albo postanowiliśmy grupować nasze zasoby wg producenta (np. Lindemans, Rotshild, Robert Mondavi czy jego właściciel –największy producent Constellation Brands).
Nakład Notesów (czyli Kart Winnych) będzie już wkrótce zwiększony i dostępny w naszym sklepiku internetowym a także u większości dystrybutorów, którzy prowadzą sprzedaż Księgi jak np. sklepy Centrum Wina. To oznacza, że będziemy mogli swobodnie zapełniać naszą Księgę coraz to nowymi zdobyczami nie będąc limitowanym początkową liczbą kart.
Trzecią część Księgi Win stanowi Vademecum które zawiera wiedzę właściwą skondensowaną do prostych porad i wskazówek oraz Tabel.
Te tabele maja na celu w najprostszy i najkrótszy sposób umożliwić Ci sprawdzenie czegoś, potwierdzenie lub zaprzeczenie jakiejś tezy, przypomnienie słownictwa przy opisach smaków czy zapachów win itp.
Tabele te możesz łatwo wypiąć i zabrać ze sobą w podróż lub na zakupy aby służyły Ci pomocą przy podejmowaniu decyzji w wyborze wina do posiłku, przy uzupełnianiu zapasów, czy w rozmowie z winiarzami lub innymi winomanami.
Po powrocie rekomendujemy wpięcie tych kart na powrót do Księgi bowiem nic tak nie ginie nam z oczu jak rzeczy, które tylko chwilowo zmieniły miejsce stałego pobytu….
Na odwrocie pierwszej okładki została umieszczona trwale przezroczysta koperta . Jej celem jest poprawa użyteczności księgi dla użytkownika.
Zauważyliśmy w eksploatacji księgi iż często, gdy udało nam się zdjąć etykietę lub ją wydrukować z telefonu np to nie zawsze mamy akurat czas na to by dokonać pełnego wpisu i wtedy przydaje się własnie ta buforowa przestrzeń ,w której umieszczamy tymczasowo te etykiety aby się nie pałętały ,nie gniotły i co gorsza -nie ginęły. Można tez tam przechowywać nalepki do ściągania etykiet lub ich mniejsze kawałki pozostałe po odcięciu gdy etykiety były male .
Vademecum zawiera także szereg podstawowych, wydawałoby się, oczywistych informacji np. o korkach, o zatwierdzaniu wina do konsumpcji w restauracji, o wielkościach stosowanych butelek, kupażowaniu itp. ale doświadczenie i rozmowy z winomanami zachęciły mnie do ich zamieszczenia bowiem pamięć ludzka jest ulotna, a często te same sprawy widziane z innej perspektywy wyglądają inaczej, albo przynajmniej zdają się tak wyglądać…