ksiega

Pojawiły się zbliżone do Mojej Księgi Win opracowania. Widać rośnie zapotrzebowanie na taki produkt. Cieszę się jako autor, że nadążamy za światowymi trendami i to chyba nawet mamy tzw. "Added Value", bowiem nasze wydawnictwo zawiera elementy podręcznikowe i spore kompendium wiedzy, a nie tylko album kolekcjonerski.

Polecam natomiast nalepki do zdejmowania etykiet bo to te, które opisywałem w KW właśnie. Sprawdzone. Działają."

Zbigniew J. Wróbel


Marek Kondrat

„Polecam tę Księgę, gdyż....”

Dowiedz się więcej


January hr. Gościmski

... Bardzo mi się podoba konstrukcja tej Książki - Notesu.

Czytaj dalej


Zbigniew J. Wróbel

„ Księga Win ma ... pełnić rolę bedekera, czyli podręcznika „pierwszej pomocy...”

Czytaj całość


Zbigniew J. Wróbel o innych pasjach

„ Cygara … już samo słowo brzmi szlachetnie... i tchnie wielkim światem …”

Czytaj całość

Vademecum – Premierzy, Marszandzi i Królowie Israela

Trafiła wreszcie przed paroma laty do Polski możliwość biznesowego zakupu tzw. „premierów” czyli win w systemie „ en primeur” lub „wine futures ”.

Niektóre sklepy winne i hurtownie oferują usługę zakupu wina w bieżącym roku na różnych etapach zbiorów, winifikacji, maturyzacji (dojrzewania) jednak najpopularniejsze jest kupowanie beczek (barrels-barriques) przed/w trakcie dojrzewania praktykują to producenci z Bordeaux, Burgundii, Doliny Renu a nawet Porto .

Można zamówienie składać na skrzynki lub na tzw. bulk – co ostatnio staje się bardzo modne. Kilka osób, przyjaciół, członków jednego klubu wspólnie nabywa całą beczkę wina (zwykle 225/255litrów) i wspólnie, później monitoruje cały proces.

Czasem można negocjować krótszy lub dłuższy okres w dębowych beczkach oraz późniejsze rozlanie do butelek różnej wielkości tj. zwykle 0,7 lub magnum 1,5 l, w których wino dojrzewa wolniej, ale pełniej. Dlatego też zwykle wbrew zasadom hurtu magnumy są droższe, niż koszt ekwiwalentu dwóch butelek.

Kiedy wino, po okresie winifikacji, kupażowania i 12 – 18 miesiącach w beczkach, a następnie 6 – 12 miesięcy w butelkach uznaje się za gotowe do transportu (nie do picia jeszcze ), można je przewieźć do swojej piwnicy lub za niewielką już dopłatą przetrzymać u producenta, aż do okresu gotowości.

 

wielkosci
Dygresja

W większych naczyniach wino dojrzewa bardziej stabilnie, procesy chemiczne zachodzą wolniej, łatwiej jest też stabilizować temperaturę (wyższa -przyspiesza dojrzewanie ale i utlenianie, a niższa spowalnia – oczywiście w pewnych granicach nie niszczących wina), zapewniona jest obecność niezbędnych katalizatorów naturalnych bo ich początkowa ilość wszak jest większa mimo tego samego średniego stężenia co w małej butelce. Wszystko to powoduje, że duże butelki stanowią prawdziwe wyzwanie dla koneserów.

Nazewnictwo rozmiarowe pochodzi z kraju o największych tradycjach winiarskich gdzie wykorzystano imiona biblijnych Królów IZraela słynących z długowieczności i potęgi…

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ?

 

Twitter Księgi Win

POLECAMY:

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą wyjazdu do regionu Bordeaux!
BORDEAUX – KRAINA WINEM PŁYNĄCA
bodeaux-map


Gorąco polecamy "moją Księga Win", jako unikalny prezent!
Księga jest dostępna w sieci sklepów CENTRUM WINA , w salonach Kondrat Wina Wybrane oraz oczywiście w sprzedaży wysyłkowej


Nasi partnerzy